Rövid poszt következik, de sajnos nem bírok leállni... pedig rohadtul pihennem kellett volna... Igazából mindenről Jamie Oliver tehet... de tényleg... :D Szóval pénteken megvettem a legújabb Jamie magazint, amiben megláttam a pekándiós, juharszirupos kuglófot karamell öntettel... Aztán tegnap miután megfőztem a töltött káposztát és jól bevacsiztam belőle, szörnyűűű édesség utáni vágy fogott el. Pedig nem szokott ilyen lenni túl gyakran (tényleg nem :D), de éreztem, hogy a vasárnap nem telhet el úgy, hogy ne készítenék valami igazán durvát. Viszont több alapanyag is hiányzott ehhez a recepthez, így ébredés után jobb híján a váci tescoban kezdtem. Vajat, perui barna nádcukrot, vaníliát sikerült is beszereznem, de a kuglóf forma és a juharszirup az ott nem jött össze (juharszirup egyáltalán nem volt, a kuglóf formák pedig nagyon nem tetszettek) Szerencsére a tesco mellett van egy kik meg egy dm, ahol szereztem kedvemre való szilikon formát és juharszirupot is. Aztán nekiálltam... Gránátalma nem szerepelt a receptben, de nagyon jól feldobja a brutál édes sütit a savasságával... és hát ez lett belőle:Akkor hát közkívánatra a recept (Jamie magazin 2016/9):
Hozzávalók:
350 g lágy vaj
240 g liszt
1 cs sütőpor
150 g juharszirup
350 g apró szemű barna cukor
6 egész tojás
30 ml zsíros tej
300 g pekándió (én 100 g pekándiót használtam és 200 g kesut: a ~8000 Ft/kg pekándiót lecseréltem a "csak" 4000 Ft/kg árú kesura... egész ehető volt azért így is :D)
Karamell szósz:
250 g porcukor
350 g tejszín
50 g juharszirup
Só - ez nem volt a receptben, de nekem a karamell só nélkül nem is karamell :P
Melegítsd elő a sütőt 160 °C-ra, a kuglóf formát vajazd és lisztezd ki (a szilikon formát sem árt, de azt elég vajazni...).
A vajat a cukorral és a juharsziruppal keverd habosra, majd a tojásokat egyesével keverd hozzá. Amikor az összes tojás belekerült a tésztába, add hozzá a tejet.
Ez után a lisztet és a sütőport szitáld hozzá, a végén pedig forgasd bele a durvára tört magvakat. (Szerintem nyugodtan készülhet sima dióval, de biztos vagyok benne, hogy mandulával, vagy akár mogyoróval is finom lehet) A massza ez után mehet a kivajazott formába és 90 percre a sütőbe.
Amíg sül, bőven van idő mosogatni meg rendbe szedni a konyhát... na meg elkészíteni az egyik édes szerelmemet, a sós karamellt :P :D
Ehhez a porcukrot (lehet ám kristálycukor is...) egy magasabb falú edényben meg kell olvasztani (ha teflon bevonatú, az még jobb). Aztán ha már szép aranybarna, akkor hozzá kell adni a tejszínt (ezt ne akkor vedd ki a hűtőből, mert minél hidegebb, annál jobban összerántja a cukrot) Fokozatosan add hozzá a tejszínt, és kevergesd, de vigyázz, mert a cukor iszonyat forró ilyenkor, csúnya sebet ejt, ha a bőrre fröccsen. A tejszín mennyiségével lehet szabályozni a szósz sűrűségét. Én kevesebbet tettem bele, mert szeretem, ha hidegen szint nyúlik. Ha hozzáadod a leírt mennyiséget, sűrűn folyó szósz lesz hidegen. Ha hozzáadtad a tejszínt, mehet bele a juharszirup és a só. Aztán 2-3 percre vissza a tűzre és már kész is.
A gránátalmát is szívből ajánlom hozzá, mert tényleg brutál édes sütiről van szó.
Egyébként ez a karamell szósz zseniális palacsintára is. Az első karamell főzésünk alkalmával Dóri barátnőmmel úgy alakult, hogy lett egy adag hasonló szósz. Aztán rá 1-2 hétre palacsintaparty volt Dórinál, ahol elkezdtünk kreatívkodni. Nagyon durva snickers palacsintát hoztunk össze: a töltelék Nutella + tört sós mogyoró, a tetjére pedig a karamell mártás.... übernagyondurvánbrutál :D A túrós palacsintára sem rossz btw.
És hát hasonló karamell szósz került a franciaországi fügés-mascarponés desszertre is, amiről korábban meséltem már.
Szóval teljesen univerzális és még gasztro ajándéknak sem rossz karácsonyra, ha van édesszájú rokonotok :) Én tuti örülnék egy ilyen üveg finomságnak :) 1-2 hétnél tovább viszont ne tartogassátok szerintem, és azt is inkább hűtőben.
Na így már nem is lett olyan rövid a poszt :) Még decemberben jön majd egy stollen sütős angol óra is, de addig még jelentkezem ;)